Відкритий кубок університетітв U3 2010
Етап 1 (25.02.2010)

Топ-редактор: Іван Карбовник (Львів)
Редактори: Олег Бовгира (Львів), Андрій Середницький (Львів)
Редакторська група висловлює подяку Наїлю Фарукшину (Навої-Москва), Арамаїсу Касумяну (Кривий Ріг) та Андрію Безбородову (Львів) за допомогу у підготовці пакету

Запитання №: 1

Отож, організатори синхронного турніру U3 бажають командам перемоги і ми розпочинаємо. Як не дивно, сайт з такою назвою у італійському доменному просторі на момент написання цього запитання не був офіційною сторінкою відомої компанії. Хоча, здавалося б, компанії досить лише зробити крок - і сторінка буде належати їй. Назвіть цю компанію.

Запитання №: 2

За сприяння фірми «Найк» та однієї відомої людини проходила кампанія, гасло якої з англійської можна перекласти як «Одягай жовте - живи сильним!». А на боротьбу з чим спрямовувалися кошти, зібрані під час цієї кампанії?

Запитання №: 3

На рекламному фото одного амстердамського кафе можна побачити горнятко кави. Хоча реклама часто все ідеалізує, у цього горнятка є помітний дефект. Назвіть людину, яка згадується у назві цього кафе.

Запитання № 4

У комп’ютерній грі «Відьмак» за мотивами творів Сапковського можна зустріти вивіску на ювелірній майстерні: «У нас кожен ВІН – ТАКИЙ». За деякими даними, ТАКИЙ ВІН був створений близько 1600-го року. А ким?

Запитання № 5

Коли музиканти гурту «Емерсон, Лейк енд Палмер» кликали на допомогу Джиммі Хендрікса для однієї із своїх сесій, мас-медіа прогнозували можливу появу нового супер-гурту і навіть придумали йому назву. Варіант цієї назви з точністю до знаку співпадає з назвою знаменитої платівки. Напишіть цей варіант.

Запитання №6

Ведучому: незначно акцентувати на слові «роздача». Командам роздається матеріал.

Перша РОЗДАЧА у нашому турнірі.
У вас на руках ЇХНІ назви, які були поширені в Італії у 14-15-му століттях. Назви з часом змінювалися, але ЇХНЯ кількість збереглася. Назвіть ЇХ одним словом.

Запитання №: 7

Описуючи виставу Віктюка «Майстер і Маргарита», Наталя Білинська зауважує, що на сцені значний час перебувають погруддя Леніна і Сталіна, настільки великі, що на їхньому фоні губиться муляжик ЇЇ в натуральну величину. Назвіть ЇЇ максимально точно.

Запитання №: 8

Роздатковий матеріал (текст російською мовою).

Заправочные станции появляются все реже, а поля становятся все шире.

Ільф та Петров подорожували Америкою з півночі на південь. Перед вами переказаний своїми словами коментар письменників, зроблений, коли вони минали штат Арізона. У розданому реченні пропущене одне слово. Напишіть це слово українською або російською мовою у потрібному відмінку.

Запитання №: 9

У сусідньому з Арізоною штаті США з’явилося чуже нам свято: другий вівторок лютого відзначають як День ДУХОВНОЇ культури. Прикметником ДУХОВНОЇ у попередньому реченні було замінено інший прикметник. Назвіть місто, представник якого вніс пропозицію про таке свято.

Запитання №10

Командам роздається зображення.

Перед вами колаж, який його автор назвав усталеним виразом із двох слів. Напишіть цей вираз.

Запитання №: 11

Запитання від Ліги Українських Клубів «Що? Де? Коли?».
Як пише одна газета, кожен неодружений чоловік може стати жертвою служби знайомств. Його одружать на тій, котра заплатить. Стаття про це називалася "Замовне вбивство ДВА СЛОВА ПРОПУЩЕНО". Два пропущені іменники вказують, чим саме здійснюється це, так би мовити, "вбивство". Відтворіть пропущені слова.

Запитання №: 12

Увага! У питанні є заміни.
МАЙКУ частіше за інші рослини зображають на гербах та емблемах країн світу. Можна сказати, що унаслідок цього МАЙЦІ можна віддати МАЙКУ ЛІДЕРА. Які два слова ми замінили словами «МАЙКА ЛІДЕРА»?

Запитання №: 13

Ведучому: у фразі з пропусками «З» – літера, а не цифра три.

Це свято у Франції та Італії відзначають у листопаді. Сергій Ковтуненко, описуючи святкування, згадує сина Зевса. Вітанням у цей день може служити фраза "З ПРОПУСК ПРОПУСК!". Напишіть два пропущені слова-анаграми.

Запитання №: 14

Вартість цього замку на березі Женевського озера оцінюють у десятки мільйонів доларів. Розкіш замку задовольнила б, мабуть, і середньовічного барона. Три поверхи, величезний виставковий зал і навіть приватна бензозаправка. Назвіть ім’я і прізвище того, хто оселився у цьому замку кілька років тому.

Запитання №: 15

Ведучому: не наголошуючи на цьому уваги, дочекатися тиші перед зачитуванням тексту питання, оскільки важливо, аби команди не пропустили перші слова.

Він став лауреатом Нобелівської премії за дослідження, пов’язані із певною фізичною абстракцією. Ми розуміємо, що не всі за хвилину пригадають його ім’я, проте його прізвище кожен із вас мав би чути. Напишіть це прізвище.

Запитання №: 16

Ведучому: якщо не має можливості відіграти питання із чорною скринькою, попередити про це команди, а фразу «Один з цієї четвірки зараз лежить у чорній скриньці. Що у чорній скриньці?» замінити на «Один з цієї четвірки мав би лежати у чорній скриньці. Назвіть ЙОГО».

Римлянин Лукрецій називає ЇХ «волами, змієрукими і виглядом жахливими». На відомому малюнку, де, судячи з назви, присутній один з НИХ, зображена змія. Четвірку інших ЇХ можна побачити на багатьох однотипних малюнках. Один з цієї четвірки зараз лежить у чорній скриньці. Що у чорній скриньці?

Запитання №: 17

Шаховий портал Webchess [веб чес] розповідає про три фундаментальних принципи, на яких стоїть дебютна стратегія. Тому, крім слонів та коней, у тексті матеріалу згадуються ще й ВОНИ. Один із НИХ став заголовним персонажем твору 1851 року. Назвіть цей твір.

Запитання №: 18

Компанія Apple випустила невелику програму для смартфонів, у якій, попри малий розмір, об’єднано близько двох десятків різних програмних інструментів - калькулятор, конвертер валют, нагадувач тощо. Оглядач Тревор Шерідан порівняв цю програму з ІКСОМ. Щось схоже на ІКС зображене і на логотипі програми. Назвіть ІКС двома словами.

Запитання №: 19

Цей роман багато хто вважає переосмисленням Нового Заповіту. Навіть ініціали центрального героя співпадають з ініціалами Ісуса Христа. Автор роману на час його написання був настільки популярним, що боси Голівуду дали зелене світло на екранізацію ще навіть незавершеної книги. А в самій екранізації для створення потрібного ефекту актора, який виконував роль центрального героя знімали під певним кутом. Назвіть цей роман.

Запитання №20

Роздатковий матеріал.
 
На цьому рисунку один художник зобразив іншого художника. Назвіть зображеного художника.

Запитання №: 21

Увага, у питанні іменник «ГОЛКА» та словосполучення «КОПИЦЯ СІНА» є замінами!
Журнал "Популярна Механіка" пише про спосіб знайти ГОЛКУ в КОПИЦІ СІНА. Один із приладів, який міг би у цьому допомогти - німецький Vampire [вампір]. Ми не питаємо, який усталений вираз ми замінили на «ГОЛКУ в КОПИЦІ СІНА». Назвіть автора роману, назву якого можна перекласти як КОПИЦЯ СІНА.

Запитання №22

Роздатковий матеріал
 
Перед вами фотографія, зроблена в офісі компанії Blizzard Entertainment [блІззард ентетЕйнмент]. Відтворіть напис з трьох англійських слів, який ми закрили.

Запитання №: 23

Існує версія, що ІКС та ІГРЕК уперше згадані ще у 18-му столітті у сатиричній епіграмі поета Джона Байрома. Епіграма висміювала дві конкуруючі музичні школи, між якими немає принципової різниці. Понад сто років по тому ІКС та ІГРЕК стали персонажами співвітчизника Байрома. Автор українського перекладу не зберіг «музичного» походження імен, але передав суть. Назвіть хоч ІКСА хоч ІГРЕКА.

Запитання №: 24

Ведучому: прочитати DENCE PARTY як ДЕНС ПАТІ, команди про «неправильне» написання не повідомляти.

Наприкінці літа автор запитання у Львові побачив таке оголошення: «Завтра у приміщенні клубу відбудеться DENCE PARTY» . Напишіть сім літер, які ми пропустили в оголошенні

Запитання №25

Роздатковий матеріал
 
Ось що кажуть експерти про акторку Моніку Белуччі. Цитата: «Ми з задоволенням дивимось на її груди, бо Моніка – велика акторка». Через хвилину напишіть дві літери, які ми навмисне додали у наведеній цитаті.

Запитання №: 26

Виробники комп'ютерної периферії, аби підкреслити одну з покращених характеристик своєї продукції, використовують спортивний термін, додаючи лише одну літеру до назви пристрою. Напишіть цей термін.

Запитання №: 27

Розміщення байтів у пам’яті комп’ютера може бути різним. Старший байт може зберігатися за найменшою адресою, або навпаки. Обидва способи мають своїх прихильників, а для їхнього позначення використовують терміни, запозичені з одного твору. Назвіть заголовного героя цього твору.

Запитання №: 28

Уго Чавес вважає, що ВІН не повинен носити ім’я американця, тому запропонував перейменувати ЙОГО на Керепакупаї-Меру. А в сучасному мультиплікаційному фільмі ЙОГО названо Райським. Напишіть ЙОГО поширену назву з шести літер.

Запитання №29

У питанні є заміна.
На плакаті до цього відомого фільму зображено дві П’ЯТІРКИ – біла та чорна. Чорна намагається забрати те, що приховує біла. А з яким прикметником П’ЯТІРКА згадується в назві цього фільму?

Запитання №: 30

Автомобілісти, критикуючи стан вітчизняних шляхів, зазначають, що гроші, виділені на ремонт потрапляють не туди, куди слід. Дехто влучно підмітив: а як же ж може бути інакше, якщо перші п’ять літер у назві відповідальної за ремонт служби формують таке слово. Напишіть це слово.

Запитання №: 31

У запитанні заміна.
До ювілейної дати у столиці Німеччини провели акцію - руйнування символічної Стіни, зібраної з тисячі пінопластових блоків, виставлених по лінії проходження справжнього Берлінського муру. На сайті rian.ru [ріан крапка ру] відеоматеріал про акцію назвали "ЛАНЦЮГОВА РЕАКЦІЯ в дії". Напишіть усталене словосполучення, яке ми замінили на "ланцюгова реакція".

Запитання №: 32

Ведучому попередньо вивчити запитання напам’ять та прочитати його, не підглядаючи у папери.

Ведучий турніру вивчив це запитання напам’ять.
Існує думка, що це дієслово, вживане в українській мові, етимологічно походить від німецького слова «бюффельн». Напишіть це дієслово.

Запитання №: 33

Роздатковий матеріал (надрукований текст).


" _________" and "The Madonna" from the Munich Museum, 2004

Перед вами фрагмент із переліку, опублікованого свого часу на сайті ФБР. У фрагменті ми пропустили назву одного твору, а також дещо додали. Назвіть пропущений твір.

Запитання №: 34

Ведучому - лапки не озвучувати.

За легендою, народження цієї людини було передбачене у Дельфах. Доля його склалася так, що він потрапив у полон до Азії, звідки повернувся, збагачений, так би мовити, «предметом одягу». Назвіть цей «предмет одягу» двома словами.

Запитання №: 35

Ел Райз та Джек Траут пишуть, що у Марафонській битві полягло понад 6000 персів і лише 200 афінян, бо, хоч греки програвали числом, у них була перевага – фланги. У попередньому реченні ми пропустили те, що можна побачити на емблемі проекту, у рамках якого люди висадилися на Місяць. Напишіть те, що ми пропустили.

Запитання №: 36

Ведучому: лапки не озвучувати.

У питанні є заміна.
Композитор ЛЕВ Хаммерштейн – єдиний ЛЕВ, відзначений «ЛЕВОМ». Одну з характеристик «ЛЕВА» можна описати числом 8 ½ [вісім з половиною]. Дайте відповідь двома словами, які починаються на ту саму літеру – яка подія насправді сталася в житті Хаммерштейна в 1941 році?